konsept

Kentsel Dönüşüm

Kentsel Dönüşüm Neden Gerekli?

Ülkemiz fay hatlarının birleşme noktalarında olduğu için büyük bir kısmı deprem bölgesi konumundadır. Zaten bu haliyle oldukça tehlikeli olan bu durumu yıllarca ülke olarak yaptığımız gelişigüzel konutlar ve bu konutlarda kullanılan depreme dayanıksız ve kalitesiz malzemeler ile daha tehlikeli hâle getirdik.

Deprem bir doğal afettir ve önüne geçilmesi imkansızdır. Ancak gerekli önlemler alındıktan sonra depremde meydana gelecek olan can ve mal kaybı en aza indirilebilir. Çünkü herkesin bildiği gibi “Deprem öldürmez, tedbirsizlik öldürür.”

İşte bu ilkeyle yola çıkan Aker İnşaat, ekonomik ömrünü tamamlayan ve depreme karşı dayanıksız fiziksel ömrünü tamamlamış olan evlerinizi kentsel dönüşüm kapsamında yeniliyor ve yerine sizin için yeni nesil ve modern projeler hazırlayarak hem sizi depremden koruyoruz hem de günümüzde değişen ev ve yaşam alanı anlayışını size sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Artan günlük telaşımız ile birlikte birçok ihtiyacımızı hızlı ve pratik yollardan karşılama ihtiyacımız doğdu. Evinizin hemen yanında bir market, bir kuaför, bir fırın ya da bir alışveriş merkezi hiç de fena olmazdı değil mi? Hem zamanınızdan tasarruf eder hem de birçok işinizi kısa sürede halletmiş olurdunuz.

Aker İnşaat olarak sizler için hazırladığımız tüm projelerde size bir evden önce bir “yaşam alanı” sunmayı amaç ediniyoruz.

Evinizin dışının olduğu kadar içinin de sizin için çok önemli olduğunu biliyor ve günün tüm yorgunluğunu ve stresini atabileceğiniz, kendinizi gerçekten “yuvanızda” hissedebileceğiniz evler tasarlıyoruz. Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen evleriniz ile artık modern dünyanın doğurduğu ihtiyaçlara cevap verebilecek bir yaşam alanına sahip olacak ayrıca depreme karşı dayanıklı, kaliteli malzemeler kullanılarak tasarlanmış bir evde yaşamanın güvenini hissedeceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

En çok sorulan sorular

Kentsel dönüşüm nedir?
Depreme dayanıksız, ekonomik ömrünü tamamlamış binaların can ve mal güvenliği için depreme dayanıklı, sosyal donatılara ve yeşil alanlara sahip, modern ve estetik yapılara dönüşmesidir.

Riskli yapı nedir?
Muhtemel deprem, sel, heyelan gibi doğal afet durumlarında yıkılma veya ağır hasar görme tehlikesi bulunan yapılardır.

Riskli yapı tespiti yaptırmak için çoğunluktan izin almak gerekli mi?
Riskli yapı tespiti yaptırmak için hisse maliklerinden ya da arsa payı sahiplerinden 1 kişinin başvuru yapması yeterlidir.

Kira yardımını hangi koşullarda alabilirim?
Kentsel dönüşüm kapsamında çevre ve şehircilik bakanlığı riskli yapıda ikamet eden kat veya dükkan maliklerinin yıkılacak binada bulunan ev veya iş yerlerini kullanıyor olduklarına dair istedikleri evrak ve belgeleri sunduğumuz takdirde kira yardımından faydalanabilirler.

Risk raporundan sonra evimi boşaltmam şart mı?
Tarafınıza ulaşan tahliye yazısının tebliğine müteakip 60 günlük süre içerisinde bulunduğunuz yapıyı tahliye etmeniz gerekmektedir.

Tapumda ipotek ya da şerh var ne yapmalıyım?
Tapu üzerinde bulunan ipotek ve şerh gibi durumlar yürütmenin işleyişine engel değildir. İpotek veya şerh yeni alınan tapu üzerine geçer.

Evim miras kaldı ne yapmalıyım?
Veraset ve intikal işlemleri ile bağımsız bölüm hisselerinizi sizin ve varsa diğer mirasçıların üzerlerine almaları gerekmektedir.

Ne zaman yeni evim yapılmaya başlar? Ne zaman biter?
Riskli yapı alındıktan ve yıkım izni alındıktan sonra kat maliklerinin riskli yapıyı tahliye etmelerine müteakip 24 aylık süreç içerisinde yıkım ve yapım süreci tamamlanmaktadır.

Ruhsatsız binalar kentsel dönüşüm yapılabilir mi?
6306 sayılı kanun kapsamında risk tespiti yapılabilmesi için binanın ruhsatlı olmasına gerek bulunmamaktadır.

Tahliye süresi kaç gündür?
Tahliye yazısı tarafınıza tebliğ edildikten sonra 2 aylık içerisinde tahliye edilmesi gerekmektedir.

Tapum başkasının adına işlemleri nasıl yürütebilirim?
Bu işlemleri yürütebilmek için tapu sahibinin size vereceği bir vekalet yeterlidir.

Kiracıyım kira yardımı alabilir miyim?
Çevre ve şehircilik bakanlığı riskli yapıyı tahliye eden kiracıya aylık 750 TL olmak üzere 2 aylık toplam 1500 TL taşınma yardımı yapmaktadır. Kiracılara ayrıca bir kira yardımı yapılmamaktadır.

Sözleşmeyi imzaladım, başkasının yapacağı itirazdan etkilenir miyim?
6306 sayılı kanun gereği kat maliklerinden gelecek olan itiraz sadece 1 kereye mahsus yapılır ve 2. bir itiraz kabul edilmez. Bu yapılan itiraz süreç kaybı olmaması bakımından hızlıca incelenir. Yapılan bu itiraz ve incelemenin yapmış olduğunuz sözleşmeye herhangi bir etkisi olmamaktadır.

Hem iş yerim hem evim var. İkisine de kira yardımı alabilir miyim?
Çevre ve şehircilik bakanlığının belirtmiş olduğu kira için istenen belgeler tamamlandığı takdirde her ikisi içinde kira yardımı alabilirsiniz.

1. Kentsel dönüşüm projeleri geliştiren diğer firmalar da mahallemize gelip gidiyor, teklif veriyor. Neden Aker İnşaatı ile çalışmalıyız?

- Aker İnşaat konut, ofis ve Gayrimenkul alım satımını gibi projeleri geliştirme alanında olduğu gibi kentsel dönüşüm alanında da bu işe gönül vermiş firmaların başında yer alıyor. Kentsel dönüşümü, gerek güvenlik gerekse yaşam standartlarını yükseltmek adına sosyal sorumluluk bilinciyle ele alıyoruz. Bu kapsamda Aker İnşaat olarak özel sektörde kentsel dönüşüm için elini taşın altına koymuş firmaların başında yer alıyoruz. Tüm kentsel dönüşüm projelerimizde 5 Temel İlke ile hareket ediyoruz. Güvenilir olmak, Değer katmak, Adil olmak, Şeffaf olmak ve Örnek olmak, Aker İnşaat olarak kentsel dönüşümdeki temel ilkelerimizi oluşturuyor.

2. Sözleşmenizi okudum, avukat arkadaşlara da gösterdim. Hepsi sözleşmede bir sorun olmadığını söyledi. Fakat ne zaman sonuçlanacağı belli olmayan bir süreçte, neden şimdiden Aker İnşaat ile sözleşme imzalamalıyım?

- Aker İnşaat olarak ilgilendiğimiz kentsel dönüşüm bölgelerinde sürecin başında beklentileri tespit edip, doğru model, doğru sözleşme ve doğru ekiple yola çıkıyoruz. Bu üç ayaktan herhangi biri olmaz ise projenin tutunması mümkün olmuyor. Çoğu zaman arsa sahiplerinin en değerli şeyi ellerindeki gayrimenkul oluyor.

Bu nedenle karar vermekte güçlük çekiyor veya karar vermiş olsalar bile çoğu zaman kentsel dönüşüm projesinin sonunu beklemeyi tercih ediyorlar.

Oysaki bu durum, projenin hayata geçmesini öteleyen en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kentsel dönüşüm bölgesindeki herkes bir diğerini bekledikçe zaman kaybediliyor ve her iki taraf da mağdur oluyor. Bu nedenle kentsel dönüşüm projesinin sözleşmesi imzalandıkça proje daha hızlı hayata geçebiliyor.

3. Kentsel dönüşüm projeniz ne zaman hayata geçecek? Bu süreci hızlandırmak adına size nasıl yardımcı olabilirim?

- Çalıştığımız kentsel dönüşüm alanlarında sıklıkla bu soru ile karşılaşıyoruz. Aker İnşaat olarak, kentsel dönüşüm alanlarımızın hepsinde projeyi inşa etmeye hazır olarak çalışmaya başlıyoruz. Proje öncesinde aylarca arsa sahiplerinin beklentilerini analiz ediyor ve fizibilite çalışmaları yapıyoruz. Büyük bir uzlaşı ile sözleşmeyi arsa sahipleri ile birlikte oluşturuyor ve şartları projenin en başında belirliyoruz. Dolayısıyla Aker İnşaat olarak ilk imzaları almaya başladığımızda zaten projeye hazır oluyoruz. Burada süreci, arsa sahipleri ile olan anlaşmaların tamamlanma süresi belirliyor. % 100 uzlaşma sağlanamasa belli proje alan büyüklüğüne eriştikten sonra bir kentsel dönüşüm projemizi hayata geçiriyoruz.

4. Komşumunkine göre daha manzaralı, daha şerefiyeli bir evde yaşamaktayım. Bize vereceğiniz konutlarda aradaki bu farkı nasıl gözetiyorsunuz?

- Anlaşmalar tamamlandıktan sonra bağımsız SPK lisanslı kuruluşlar marifetiyle mevcut durumdaki arsa sahibi dairelerini veya arsalarını şerefiyelendiriyoruz. Yeni kentsel dönüşüm projemiz oluştuktan sonra aynı şekilde onu da şerefiyelendirip, ilk durum ile son durum arasında denge ve adaleti sağlamaya özen gösteriyoruz. Bu hususu sözleşme metnimize de yazıyoruz. Nihai paylaşım çalışmasını da SPK lisanslı bağımsız kuruluşlara yaptırıp arsa sahiplerinin onayına sunuyor ve paylaşım protokolünü neticelendiriyoruz. Bu konuda Aker İnşaat olarak sözleşmelerimize güveniyor ve hiçbir kimsenin incelemesinde sakınca görmüyoruz.

kentsel dönüşüm binalar

5. Şu an sizin teklif ettiğinizden daha büyük bir dairede oturmaktayım. Neden teklifinizi kabul etmeliyim?

- Kentsel dönüşümde arsa sahiplerine verilecek dairelerin büyüklüğünü ve sayısını, arsanın yapılaşma koşulları ve piyasa koşullarında verilebilecek oran belirliyor. Bu noktada arsa sahiplerinin kentsel dönüşüm öncesindeki mevcut değerleri ile proje bitiminde sahip olacakları değeri karşılaştırmaları gerekiyor. Doğru firma, marka değeri ve güvenilirliğin önemi bu noktada ortaya çıkıyor.

6. Daha önce kentsel dönüşüm konusunda proje geliştiren diğer firmalardan mevcut imar haklarımızı artırabileceklerine dair teklifler aldık. Aker İnşaat olarak bu konuda ne yapabilirsiniz?

- Aker İnşaat olarak birinci önceliğimiz, arsa sahiplerimizin haklarını gözetmek ve mevcut imar koşulları çerçevesinde maksimum satılabilir alanı ve değeri üretmektir. Bu bağlamda arsa sahiplerimize mümkün olabilecek tüm desteği sağlıyoruz. Arsa sahiplerimize de, arsalarını kime teslim ederlerse etsinler, öncelikle çok yönlü düşünmelerini öneriyoruz. Kentsel dönüşüm projenizi geliştiren firmayı seçerken sadece paylaşım oranına bakmamalarını, firma hakkında araştırma yapıp seçici olmalarını ve güvendikleri firma ile yola çıkmalarını tavsiye ediyoruz. Bu noktada; tecrübe, güven, şeffaflık ve çözüm odaklılık çok önemli.

7. Sözleşme imzalandıktan sonra mevcut imar haklarımızda artış olursa bundan biz de faydalanabilecek miyiz?

- Bu konuda daha önce yaşadığımız tecrübeler var. Biz tüm sözleşmelerimize, yönetmelik gereği veya başka nedenlerle yapılaşma hakkında herhangi bir artış olur ise, bu artışı paylaşım oranımıza göre arsa sahiplerimiz ile paylaşacağımızı yazıyoruz.

8. Arsa sahiplerine teslim edeceğiniz daireler ile kendinize yaptığınız daireleri birbirinden ayrıştırıyor musunuz? İnşaat kalitesi olarak herhangi bir fark luyor mu?

- Kentsel dönüşümünü gerçekleştirdiğimiz konutların hiçbiri birbirinden ayrıştırılmaz ve müşterinin sahip olduğuyla kendimize aldığımız dairemiz aynı kalitededir. Müşteriler, dairelerini kimden alırsa alsın Aker İnşaat güvencesi ve markası ile alıyorlar. Bu nedenle kentsel dönüşüm konutlarından kendi payımıza düşen daireler ile arsa sahiplerimizin daireleri herhangi bir fark gözetmeksizin inşa ediyoruz. Bu hususu sözleşmemiz ile de garanti altına alıyoruz.